Piłka nożna

pilka nozna futbolowa

Podstawowe zasady gry:

Mecz jest rozgrywany na prostokątnym, pokrytym trawą boisku o wymiarach - szerokość 45-90 m, długość 90-120 m. Czas gry to 2x45 minut z przerwą trwającą kwadrans. Jeśli jest to mecz mistrzowski, to możliwa jest dogrywka 2x15, a po niej seria rzutów karnych. Drużyny liczą po 11 zawodników.
W rezerwie pozostaje siedmiu zawodników. Wymienić można w oficjalnych meczach trzech. Raz zmieniony zawodnik nie może wrócić do gry. Piłkę można uderzać głową, nogą i każdą inną częścią ciała z wyjątkiem rąk. Zakaz ten nie dotyczy bramkarza w obrębie pola karnego po uderzeniu piłki przez zawodnika drużyny przeciwnej.

Faul karany jest rzutem wolnym lub karnym (strzelany z 11. metra od bramki), jeśli przewinienie nastąpiło w obrębie "16" drużyny broniącej. Sędzia może ukarać zawodnika żółtą bądź czerwoną kartką. Ta ostatnia skutkuje wykluczeniem z dalszej gry. Przy rzutach wolnych można ustawić mur, ale w odległości nie mniejszej niż
9,15 m od piłki. Z rzutu wolnego bezpośredniego można strzelać na bramkę, a przy rzucie pośrednim, np. po spalonym, czyli gdy zawodnik w momencie podania jest za linią obrony, nie można bezpośrednio uderzać na bramkę. Spalonego nie ma przy autach, rogach i gdy zawodnik wychodzi do akcji z własnej połowy. Rzut z autu następuje oburącz zza głowy, po tym jak piłka przekroczy linię boczną. Natomiast rzuty rożne wykonuje się z narożnika boiska, gdy drużyna broniąca wybije piłkę poza boisko w linii końcowej boiska swojej połowy. Gdy wybije ją drużyna atakująca, gra wznawiana jest z linii bramkowej (5 metrów od linii końcowej).

Sprzęt:

Bramka ma: 7,32 metry szerokości i 2,44 wysokości.

Piłka powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68 cm i i nie większy niż 70, waga od 410 do 450 gramów, ciśnienie od 0,6 do 1,1 atmosfery (600 - 1100 g/cm3). Jest wykonana ze skóry bądź z tworzyw sztucznych, a w wewnątrz skrywa gumowy pęcherz wypełniony powietrzem. Jest wykonana ze skóry bądź z tworzyw sztucznych, a w wewnątrz skrywa gumowy pęcherz wypełniony powietrzem.

Ubiór piłkarza (koszulki, spodenki, getry) nie może powodować zagrożenia uszczerbku na zdrowiu pozostałych graczy. Zabronione jest używanie butów z metalowymi wkrętami w podeszwach, zegarków, biżuterii itp. Podczas meczu nie wolno ściągać koszulki. Pod getry trzeba założyć ochraniacze.