Rugby

pilka do rugby

Podstawowe zasady gry:

Dozwolona jest gra zarówno rękami (podania tylko do tyłu), jak i nogami (do przodu i do tyłu). Aby zatrzymać rywala można stosować bardzo wiele technik, z wyjątkiem: ataku bez piłki, podstawiania nóg, łapania za głowę i szyję, uderzenia, gryzienia czy szczypania. Grają dwie drużyny. Obecnie o nominacje olimpijską stara się rugby siedmioosobowe. Jednak w klasycznej odmianie tej dyscypliny każdy zespół liczy po 15 zawodników. Podzieleni są oni na dwie formacje: młyn (numery od 1 do 8) i atak (od 9 do 15). "Mózgiem" drużyny jest zawodnik z numer 9, tzw. łącznik młyna. Co ciekawe często jest on najlżejszy i najmniejszy na boisku.

W młynie występują ci najciężsi, najwyżsi i najsilniejsi, a w ataku najszybsi. O rugbiście mawia się, że to "skończony atleta", bo powinien posiadać szybkość sprintera, siłę zapaśnika, zwinność judoki i wytrzymałość długodystansowca. Czas gry wynosi dwa razy po 40 minut. Przerwa trwa pięć minut. Rugbiści nie opuszczają podczas niej boiska. Mecze powinny być rozgrywane na murawie trawiastej o maksymalnych wymiarach 70x100 metrów.

 

Na boisku są wytyczone następujące linie:

  1. ciągłe: boczne oraz pola punktowego - obszar wzdłuż boiska do pięciu metrów za bramką, 22-metrów od każdej z bramek;
  2. przerywane: równolegle do linii bocznej w odległości 5 metrów, oznacza minimalną odległość, jaką piłka musi przebyć po wyrzucie z autu; w odległości 10 metrów od linii środkowej po obu stronach boiska, oznacza minimalną odległość, jaką musi przebyć piłka po wybiciu od środka; równolegle, w odległości 5 metrów do linii pola punktowego;
  3. kreskowe: sześć linii o długości jednego metra.

Najwięcej punktów - pięć - przyznaje się za tzw. przyłożenie, czyli położenie piłki na polu punktowym rywala. Po każdym przyłożeniu przysługuje próba podwyższenia, czyli kopu na bramkę z linii prostopadłej do miejsca zdobycia punktów, z wybranej przez zawodnika odległości. Aby zdobyć dwa punkty trzeba posłać piłkę nad poprzeczką i między słupkami. W podobny sposób zdobywa się punkty po karnych i z tzw. drop-goalach. Mogę one być wykonane z dowolnego punktu boiska. Mają wartość trzech punktów. Mecz wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów.

Sprzęt:

Bramka ma kształt litery H. Jej szerokość wynosi 5,60 m. Poprzeczka jest zawieszona na wysokości 3 metrów, a słupki muszą mieć minimum 3,40 metra bez ograniczenia maksymalnej wysokości.

Owalna piłka, zwana popularnie "jajem", choć rugbiści nie lubią tego terminu, powinna posiadać wymiary: obwód wzdłuż 740-770 mm, odwód wszerz 580-620 mm, długość długiej osi: 280-300 mm, ciężar 410-460 g, ciśnienie od 0,67 do 0,70 kg/cm kwadratowy, tj. 65.71 - 68.75 kilopascali.

Ubiór zawodnika składa sie z nastepujących części: koszulka, spodenki, getry, buty z kołkami.
Zawodnik może dodatkowo nosić ochraniacze na: staw skokowy, barki, zęby, nagolenniki, rękawiczki bez cześci palcowej, kask na głowę, bandaże i opaski uciskowe przeznaczone do pokrycia lub ochrony rany. Kobiety, które zaczynają coraz powszechniej grać w rugby, obowiązkowo ochraniacze na piersi.