Koszykówka

pilka koszykowa

Podstawowe zasady gry:

Boisko do gry winno mieć szerokość 13-15, długość 24-28 metrów. Nawierzchnia boiska może być: asfaltowa, ziemna lub drewniana (parkiet). W środku wyznacza się koło o promieniu 1,80 m.
Celem gry jest wrzucenie piłki do kosza przeciwnika. Kosz uzyskany rzutem z gry ma wartość dwóch, z rzutu wolnego jednego, a zza linii 6,25 m trzech punktów. W ciągu 5 sekund od gwizdka sędziego należy wprowadzić piłkę do gry, drużyna ma 24 sekundy na przeprowadzenie akcji oraz 8 sekund na wyjście z własnej połowy, nie wolno zawodnikowi pozostawać ponad 3 sekundy w "polu 3 sekund".

Mecz składa się z czterech kwart po dziesięć minut każda. Przerwy dwu minutowe mają miejsce pomiędzy kwartą pierwszą i drugą oraz trzecią i czwartą, jak i dogrywką. W połowie gry jest kwadrans wolnego. Jeśli po 40 minutach wynik jest nierozstrzygnięty zarządza się dogrywkę. Gra się tyle "pięciominutówek" aż wyłoni się zwycięzcę.

Piłką można rzucać w dowolnym kierunku jedną lub dwiema rękoma. Nie wolno z nią biec. Zabroniona jest walka barkiem, popychanie, trzymanie, uderzanie, utrudnianie poruszania, czy spychanie przeciwnika. Naruszenie tego przepisu traktowane jest jako faul. Po piątym faulu zawodnik opuszcza boisko, a po czwartym drużyny w kwarcie są rzuty wolne.
Drużyna składa się z 12 zawodników, z czego 5 znajduje się na boisku. Nie ma limitu zmian.
Od 1 października 2003 zwiększono liczbę czasów na żądanie trenera z czterech do pięciu oraz zniesiono obowiązek brania czasu w każdej kwarcie. W pierwszych 20 minutach trener może poprosić o dwie, a w drugich o trzy przerwy.

Sprzęt:

Na liniach końcowych, pod kątem prostym do podłoża, zamocowane są tablice o wymiarach 120 X 180 cm. Tablice powinny być z twardego drewna lub przezroczystego tworzywa, pomalowane na biało. Dolne krawędzie tablic powinny znajdować się na wysokości 2,75 m od podłoża, a urządzenia podtrzymujące tablice, co najmniej 40 cm poza linią końcową. Środek tablicy natomiast w odległości 120 cm od linii końcowej nad boiskiem. Na środku tablicy, na wysokości 3,05 m od podłoża, zamocowane są obręcze (średnica wewnętrzna 45 cm). Po obu stronach boiska oznacza sie tzw. "pola 3 sekund" (5,80 m od linii końcowej) oraz pola rzutów wolnych.

Piłka powinna być kulista, o obwodzie 75-78 cm i ciężarze 600-650 gramów. Dla dzieci do lat 12, w tzw. mini koszykówce piłki są mniejsze i lżejsze (obwód 68-73 cm, ciężar 450-500 g). Rzuca się nimi do niżej zamocowanych tablic (2,35 m od podłoża) i koszy (2,60 m), a linie rzutów wolnych są w odległości 4 metrów od tablic.