Hokej na trawie

pilka do hokeja na trawie

Podstawowe zasady gry:

Mecz toczy się między dwiema drużynami po 11 zawodników (plus pięciu rezerwowych). Zmian można dokonywać w każdym momencie z wyjątkiem okresu od przyznania do zakończenia karnego rzutu rożnego. W tym czasie dozwolona jest tylko zmiana kontuzjowanego lub zawieszonego bramkarza. Gra się dwa razy po 35 minut z 10-minutową przerwą.  Celem gry jest trafienie do bramki o wymiarach: wysokości 2,14 m, szerokość 3,66 m, czyli nieco większej od bramki w piłce ręcznej (3,6 x 2,13).

Boisko ma kształt prostokąta o wymiarach 91,40 x 55,00 m. Poza liniami końcowymi, bramkowymi i bocznymi na boisku wyznacza się półkola. Są to obszary znajdujące się wewnątrz boiska dookoła bramek i naprzeciw środka linii końcowych. Dodatkowo, wewnątrz boiska są zaznaczone linie "23" - odległe o 22,90 m od każdej z linii końcowych.

 

Gdy piłka przekroczy linię końcowa i nie została zdobyta bramka to:

  • jeśli zagrana została przez napastnika, gra jest wznawiana w obszarze do 15 m od lini końcowej na wysokości miejsca, w którym przekroczyła linię;
  • jeśli zagrana została nieumyślnie przez obrońcę lub odbita przez bramkarza, gra jest wznawiana w punkcie 5 m od rogu boiska bliższego miejscu, w którym piłka przekroczyła linię;
  • jeśli zagrana umyślnie przez obrońcę, gra jest wznawiana karnym rzutem rożnym.

By utrudnić zdobywanie bramek pojawił się przepis, że gola zdobyć można wyłącznie strzałem lub pchnięciem z pola karnego (w hokeju zwanego strzałowym) o promieniu około 14 metrów. Gracz może dotknąć piłki tylko płaską stroną laski lub jej krawędzią. Niedozwolone jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała. Tylko bramkarz może blokować ją kijem, rękami, nogami i innymi częściami ciała. Nie wolno unosić laski ponad głowami innych zawodników, dotykać, chwytać innych zawodników, ich kijów lub strojów. Bramkarze nie mogą brać udziału w grze poza własną połową boiska.

Rzut wolny jest przyznany przeciwnej drużynie za przewinienie zawodnika pomiędzy obszarami 23 metrów. Karny rzut rożny (piłka umieszczana na linii końcowej wewnątrz półkola co najmniej 10 metrów od słupka bramki) jest dyktowany za przewinienie obrońcy w półkolu, w sytuacji nie zagrażającej stratą bramki, a rzut karny przyznawany jest za przewinienie obrońcy we własnym pólkolu strzałowym, które zapobiegło prawdopodobnemu zdobyciu bramki, za umyślny faul obrońcy we własnym półkolu oraz uporczywe przekraczanie linii końcowej przez obrońców w trakcie wykonywania karnego strzału rożnego. Kary osobiste dla zawodników: ustna uwaga, zielona kartka, żółta kartka i wykluczenie na pięć minut, usunięcie z boiska po czerwonej kartce.

Halowa odmiana hokeja to drużyny 6-osobowe na boisku o wymiarach takich jak do piłki ręcznej, ogrodzone 10-centymetrowymi bandami.

Sprzęt:

Wymiary bramki: wysokość 2,14 m, szerokość 3,66 m.

Piłka jest twarda, biała (lub w kolorze uzgodnionym).

Gra się za pomocą drewnianej, okrągłej laski o średnicy ok. 2,3 cm i wadze ok. 160 g. Składa się ona z rączki i z zaokrąglonej fajki, która jest płaska z lewej strony. Laska musi być gładka, nie może posiadać żadnych szorstkich ani ostrych części; łącznie z dodatkowym, użytym okryciem musi przechodzić przez pierścień o średnicy 51 mm.

Zawodnicy jednej drużyny muszą nosić jednakowe stroje. Nie można ubierać niczego co stwarzałoby zagrożenie dla innych zawodników. Gracze z pola mogą nosić dla ochrony rękawiczki, ale tylko takie, które nie powiększają rozmiaru ich rąk. Zaleca są ochraniacze goleni, kostek i szczęki. Bramkarze muszą nosić na ochraniaczu klatki piersiowej koszulkę innego koloru niż stroje obu drużyn.
Kask ochronny jest obowiązkowy dla bramkarza za wyjątkiem wykonywania przez niego rzutu karnego. Rekomendowany jest hełm zapewniający pełną ochronę twarzy i okrywający całą głowę oraz posiadający ochraniacz krtani. Bramkarz powinien także ubrać ochraniacze na ramiona, łokcie, przedramiona, ręce i uda oraz parkany i wykopy. Strój oraz sprzęt ochronny znacznie powiększający naturalną wielkość ciała bramkarza lub obszar ochronny nie jest dozwolony.