Badminton

lotka

Podstawowe zasady gry:

Gra rozgrywana na polu o długości 13,4 m i szerokości 6,1 m. Mamy konkurencje indywidualne (tzw. single kobiet i mężczyzn) oraz deblowe (pary jednej płci lub mikst, czyli kobieta i mężczyzna). Mężczyźni grają do 15 punktów w secie, kobiety do 11. Punkty zdobywa tylko strona serwująca. Przegrana strony serwującej oznacza zmianę podającego.
Jeżeli punktacja osiągnie wynik 14:14 (w grze mężczyzn) bądź 10:10 (w grze kobiet), strona która jako pierwsza zdobyła 14. (10.) punkt powinna dokonać wyboru: kontynuować grę do 15 (11) punktów lub podwyższyć punktację do 17 (13) punktów.

Jako że gra się do dwóch wygranych setów, często jedna gra ciągnie się nawet przez kilkadziesiąt minut. Rozgrywane są również turnieje drużynowe, w ramachktórych na mecz składają się i single, i deble. Obecnie odchodzi się od rozgrywek zespołów mieszanych, na rzecz oddzielnych turniejów dla kobiet i mężczyzn.

Sprzęt:

Siatka o szerokości 76 cm zawieszona jest na wysokości 1,52 m.

Na zawodach gra się lotkami o wadze od 4,74 g do 5,50 g. Są one wykonane z 16 piórek. Dopuszczone są lotki syntetyczne, a ich charakterystyka lotu powinna być podobna do lotek wykonanych z naturalnych piór, z korkową podstawą, kryta cienką warstwą skóry. Pióra powinny mieć tę samą długość (między 62 mm a 70 mm), mierząc od koniuszków piór do brzegu podstawy. Koniuszki piór powinny być ułożone w okrąg o średnicy od 58 mm do 68 mm. Podstawa powinna mieć średnicę od 25 mm do 28 mm i być zaokrąglona na spodzie. Dopuszczono odstępstwa od tych norm jedynie w przypadku: warunków atmosferycznych spowodowanych wysokością lub klimatem, powodujących, że opisany standard lotki jest nieodpowiedni lub zaistnienem specjalnych okoliczności, które powodują potrzebę zmian w interesie gry.

Główne części rakiety to: rączka, pole naciągu, głowica, trzonek, łącznik i rama. Ta ostatnia nie powinna przekroczyć całkowitej długości 680 mm oraz całkowitej szerokości 230 mm. Pole naciągu powinno być płaskie i składać się ze wzoru skrzyżowanych żyłek przeplecionych albo zawiniętych na skrzyżowaniach. Wzór naciągu ma być jednolity, tak samo gęsty na środku, jak gdzie indziej.

Pole naciągu nie powinno przekraczać 280 mm długości i 220 mm szerokości. Jednak naciąg może być przedłużony do miejsca, gdzie ewentualnie znajduje się łącznik, pod warunkiem, że szerokość tego przedłużonego obszaru nie przekracza 35 mm, a całkowita długość pola naciągu nie przekracza 330 mm.
Powyższy sprzęt pozwala podczas uderzeń smeczowych nadać lotce prędkość nawet w granicach 250 km/h!