Siatkówka

pilka siatkowa

Podstawowe zasady gry:

Zasady gry idą wraz z duchem czasu oraz wymaganiami telewizji i reklamodawców, choć nadal celem siatkarskich drużyn jest takie przebicie piłki na drugą stronę siatki, aby nie odebrał jej przeciwnik. Jeden zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu, a drużyna może piłkę odbić co najwyżej trzy razy plus ewentualne dotknięcie piłki przez blok, tzw. wyblok. Można odbijać każdą częścią ciała. Przy zagrywce nie odgwizduje się netów, czyli dotknięć piłki siatki. Zamiast długich setów do 15 punktów, z tzw. przejściami, gdzie punkty można było zdobywać tylko po własnym serwisie, od kilkunastu lat mamy sety do 25 punktów, w których punktuje się każdą akcję.

Nadal mecz trwa do trzech wygranych setów, ale ten ostatni toczy się wedle zasady tie-breaka, czyli do 15 punktów. W każdej partii obowiązuje zasada, że gra jest przedłużana tak długo, aż drużyna zdobędzie dwa punkty przewagi.
Pojawiła się ponadto rola libero. Jest to zawodnik bądź zawodniczka, w innej koszulce niż reszta drużyny. Wchodzi on tylko do drugiej linii, aby bronić i przyjmować zagrywkę. Nie może atakować. Pełny skład drużyny łącznie z rezerwowymi liczy 12 osób, ale jednocześnie na parkiecie przebywa połowa z nich.

W każdym z setów trener może dokonać sześciu zmian i dwukrotnie poprosić o przerwę. Ponadto po ósmym i szesnastym punkcie dla prowadzących w czterech pierwszych setach następują tzw. przerwy techniczne. Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko tylko jeden raz w secie i może powrócić na boisko tylko na miejsce, które zajmował poprzednio. Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie i może być zmieniony tylko przez tego zawodnika, którego zastąpił. W zespole jest podział na przyjmujących, atakujących, rozgrywających, środkowych bloku i libero. Przed rozpoczęciem seta, trener musi przekazać sędziemu kartkę z ustawieniem początkowym zespołu. W czasie gry następuje rotacja zawodników, kiedy zespół odbierający zagrywkę zdobywa prawo do wykonywania zagrywki. Zawodnicy dokonują wtedy zmiany pozycji, przesuwając się o jedną zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycję 1, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycję 6, itd.).

Boisko ma kształt prostokąta o wymiarach 9 m x 18 m. Linia środkowa dzieli boisko na dwa równe pola gry o wymiarach 9 m x 9 m. Na każdym polu, w odległości 3 m od linii środkowej, wyznacza sie równolegle linie oddzielające pole ataku od pola obrony.

Sprzęt:

Siatka ma wysokość dla kobiet i juniorek 224 cm, dla młodziczek do lat 15 - 215 cm, dla mężczyzn i juniorów 243 cm, dla młodzików do lat 15 - 235 cm. Pole gry nad siatką ograniczone jest antenkami. Są to pręty wystające 80 cm ponad taśmę górną, umieszczane nad liniami bocznymi boiska. W rozgrywkach zespołów dziecięcych lub w mini siatkówce można obniżyć siatkę do 180 centymetrów, a boisko zmniejszyć do 3x4 metrów. Gra się wtedy trójkami.

Piłka kulista, z miękkiej skóry naturalnej lub syntetycznej jednobarwna lub w kombinacji kolorów. Obwód wynosi 65-67 cm, ciężar 250-280 g, a ciśnienie 0,30-0,325 kg/cm2.

Koszulki musza być ponumerowane od 1 do 18. Obuwie ma być z podeszwą gumową lub ze skóry, bez obcasów. Zabronione są przedmioty, które mogą ranić. Okulary lub szkła kontaktowe zawodnicy noszą na własne ryzyko. Można stosować nakolanniki i nałokietniki.