Dokapitalizowanie spółki JST

Jednym z instrumentów finansowania inwestycji samorządowych jest dokapitalizowanie spółki Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST). Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego zdecydowanych na realizację dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych (inwestycyjnych). Narzędzie to jest bardzo elastyczne oraz zapewnia JST uzyskanie środków do 100% wysokości kosztu projektu.

Najważniejsze cechy tej struktury to:

  1. brak wpływu na indywidualny wskaźnik zadłużenia JST przy jednoczesnym uzyskaniu zewnętrznego finansowania (wydatek inwestycyjny),
  2. poprzez dokapitalizowanie spółki JST (podwyższenie kapitału zakładowego zewnętrznymi środkami finansowymi), JST nadal pozostaje 100% udziałowcem spółki i ma 100% wpływ na prowadzenie inwestycji (pełne bezpieczeństwo prawne i pełna swoboda inwestycyjna),
  3. praktycznie możliwość sfinansowania każdej inwestycji JST – pojedynczej lub łącznie o wartości od 10 mln złotych w górę (środki trafiają bezpośrednio na rachunek JST).

W tym miejscu zaznaczamy, że pomoc w pozyskiwaniu dofinansowań nie jest przedmiotem naszej działalności. W przypadku zainteresowania szczegółami tego modelu finansowania zapraszamy do kontaktu – przekażemy Państwu namiary na naszego partnera oferującego wyżej wspomniane rozwiązanie, w tym przeprowadzenie transakcji w modelu „od A do Z”. Nasz partner w przygotowaniu i realizacji transakcji korzysta z potencjału jednego z największych banków w Polsce oraz wiodącej kancelarii prawnej.